Send message

Behlül AKKOÇ

Yönetici
Yönetici
Filemaker Pro‘nun dış dünyaya açılımını sağlayan komutlardan biridir. Bu komut, Windows’ta bulunan uygulamalardan birini çalıştırmanızı, dokümanı yazıcıya göndermenizi, belirlediğiniz klasörü açmanızı, bir MS-Dos komutunu çalıştırmanızı sağlar.

Örneğin, yaptığınız bir uygulamada bir butonla hesap makinesini çalıştırmanız mümkündür. Ya da uygulamanızı illegal bir şekilde kullananları bazı dosyalarını sildirerek uyarabilirsiniz.

Open Document/Application: belirlediğiniz bir uygulamayı ya da dokümanı açar. Açılmasını istediğiniz uygulama, doküman yada klasörü üç şekilde belirleyebilirsiniz:

1. File> Specify: Açmak istediğiniz uygulama ya da dokümanın yolunu belirlemenizi sağlar. Sözgelimi, Outlook programını açmak için "C:\Program Files\Outlook Express\msimn.exe" yolunu belirlemeniz gerekmektedir. Bunu fare tıklamalarıyla yaparsınız.

Field Value: Açılmasını istediğiniz uygulama, doküman ya da klasörün yolunu belirlediğiniz bir alana girmenizi sağlayacak olan alanı seçmenizi sağlar. Örneğin, “dosya” adındaki bir alana "C:\Program Files\Outlook Express\msimn.exe" değerini girerek komutu çalıştırdığınız zaman OutLook programı açılır.

Text: Açılmasını istediğiniz uygulamanın yolunu text adındaki kutuya yazmanızı sağlar. "C:\Program Files\Outlook Express\msimn.exe"

Bring Target Application to Foreground:
Açılmasını istediğiniz uygulama ya da dokümanın ön plana çıkmasını sağlar.

Not: Bu komut yardımıyla isterseniz bilgisayar formatlayabilir, ister dosyaları silebilir, isterseniz dosyalarını adlarını değiştirebilir, uzantısını değiştirebilirsiniz.

Örnek.

Aşağıdaki örnek script hesap makinesini çalıştırır.HESAP MAKİNASI

Send Message [ Event Specification: Program: Uygulama, Event Class: aevt, Event ID: odoc, Filename: "Calc.exe",

Bring application to foreground ]Örnek2:

Aşağıdaki örnek MsDos komut istemini çalıştırır.

MS-DOS

Send Message [ Event Specification: Program: <unknown>, Event Class: aevt, Event ID: odoc, Event Text:

C:\WINDOWS\COMMAND.COM, Bring application to foreground ]
 
Üst