Karşılaştırma Operatörleri

Behlül AKKOÇ

Yönetici
Yönetici
İki deyimi karşılaştırarak true (1) ya da false (0) değerini üreten operatörlerdir. Üretilen bu değer true ise sonuç 1(Bir), değilse sonuç 0 (Sıfır) olur. Bu değerlere göre Filemaker Pro pek çok işlemi gerçekleştirebilir, pek çok senaryo kurmanızı sağlayabilir. Sözgelimi bir calculation alanda müşterinin son durumunu görüntülemek ve kalan borcu sıfıra eşitse “Borcunuz kalmamıştır” değilse “Borçlusunuz” mesajlarını görmek istiyoruz. Burada iki adet alanımız olmalıdır: “Kalan” ve “Durum”. Durum adındaki calculation alanda oluşturmamız gereken Formül aşağıdaki şekilde olmalıdır.

If(Kalan=0 ; “Borcunuz kalmamıştır”; “Borçlusunuz”)

Burada “Kalan” alanındaki değer sıfır ise sonuç ture(1) olacak ve “Borcunuz kalmamıştır” şeklinde bir mesaj belirecek, değilse sonuç false(0) olacak ve bu sefer ikinci mesajımız “Borçlusunuz” ortaya çıkacaktır.

(=) …e Eşit: Sağ ve soldaki değer birbirine eşit olduğunda sonuç true (1); aksi halde false (0) olacaktır.

Sözgelimi Ödediği Tutar ile Borcu eşit olan bir müşterinin Borcu kalmamıştır. Bu durumda “Ödediği Tutar=Borcu” işleminin sonucu True (1) olacak, eşit olmadığı durumda ise sonuç False (0) olacaktır. Bu operatör çok geniş bir kullanıma sahiptir. Bu operatörü kullanarak eşleştirmeler yoluyla pek çok işlemi yapmanız mümkündür.
 
Üst