Filemaker Ürün Grubu

Behlül AKKOÇ

Yönetici
Yönetici
Filemaker Pro

Standart masaüstü uygulamasının adı FileMaker Pro. Bu uygulama, aşağıdakiler dahil olmak üzere genel geliştirme özelliklerini sağlar:

• Kullanıcı Erişimi - veritabanı özelliklerine sezgisel ön uç erişimi sağlar.
• Al / Ver - Bir FileMaker veritabanı ile CSV, Tab, XML, ODBC, Microsoft Excel dosyaları, diğer FileMaker veritabanları ve daha fazlası arasında kolayca veri alışverişi yapın.
• Özelleştir - grafiksel bir geliştirme ortamı, özel veritabanları oluşturmayı kolaylaştırır.
• Raporlama - raporlardaki veya grafiklerdeki verileri özetlemek için mizanpajları kolayca oluşturun.
• Otomatikleştir - bir dizi eylemi otomatik olarak tekrarlamak için komut dosyaları oluşturun.
• Paylaşma - eşler arası ağ bağlantısını açarak veya bir veritabanını FileMaker Sunucusuna yükleyerek veritabanını diğer kullanıcılarla kolayca paylaşın.
• Güvenlik - kullanıcı erişimini ve etkinliğini sınırlandırmak için hesaplar ve şifreler oluşturun.
• Entegre - harici SQL veri kaynaklarını bağlayın ve onlarla etkileşime geçin; AppleScript kullanarak diğer uygulamalarla etkileşime izin veren betik dilleri ile özel iş akışları oluşturun (macOS) ve Dinamik Veri Değişimi (Windows).


Filemaker Pro Advanced


Masaüstü uygulamasının geliştirici sürümüne, standart sürümün tüm özelliklerinin yanı sıra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere gelişmiş geliştiricilere yönelik bir avuç ek özellik içeren FileMaker Pro Advanced adı verilir:

• Özel İşlevler - kendi işlevlerinizin oluşturulmasına izin verir.
• Özel Menüler - FileMaker menüsünün geçersiz kılınmasına ve yerine
özel menüler ve özel komut dosyaları gerçekleştiren öğeler.
• Veri Görüntüleyici - özel veritabanınızı sorun giderirken alanları, değişkenleri ve hesaplamaları kolayca izleyin.
• Veritabanı Tasarım Raporu - veritabanını oluşturan tüm unsurların ayrıntılı bir raporunu oluşturun.
Veritabanı Şifrelemesi - paylaşılan bir veritabanını korumak için AES 256 bit şifrelemeyi etkinleştirin.
• Çoklu Tablo Alma - çoklu veritabanını bir veritabanından diğerine alma yeteneği.
• Komut Dosyası Hata Ayıklayıcısı - komut dosyası sorunlarını tanımlamaya ve performans sorunlarını değerlendirmeye yardımcı olur.

Filemaker Server

FileMaker Server, yetkili kullanıcılar için veritabanlarına kullanıcı tarafından ölçeklenebilir, güvenli ve güvenilir bir şekilde günün her saati erişim sağlamak için endüstri standardı güvenlik teknolojisine dayanan veritabanı barındırma yazılımıdır.

Özellikleri şunları içerir:

• Ana Bilgisayar Veritabanları - özel sunucu, FileMaker Pro, FileMaker Go ve FileMaker WebDirect kullanıcıları tarafından ağ üzerinden veritabanlarına eşzamanlı, çok kullanıcılı erişim sağlar.
• Medya Akışı - konteyner alanı içeriği, anında görüntüleme için akış içeriğini başlatmak için uygun olduğunda aşamalı indirme teknolojisini kullanır. Örneğin, bir kullanıcının, kapsayıcı alanda depolanmış bir filmi oynatmaya başlamadan önce tamamen indirmesini beklemek zorunda kalmayacak.
• Zamanlanmış Olaylar - veritabanı yedeklemeleri, sistem düzeyinde komut dosyaları (kabuk komut dosyası veya toplu iş dosyası) çalıştırmak ve FileMaker komut dosyasını bir FileMaker veritabanında çalıştırmak dahil olmak üzere otomatik olarak yürütülecek etkinliklerin zamanlanmasına olanak tanır.
• Sunucuda Komut Dosyası Gerçekleştir - veritabanları sunucudan belirli komut dosyalarının çalıştırılmasını tercih edebilir Bir kullanıcının bilgisayarındaki görevleri yerine getirmek ve zamandan kazanmak için kullanılır.
• Günlük kaydı - yöneticiler sorunları gidermek ve veritabanı performansını iyileştirmeye yardımcı olmak için olay ve hata günlüklerine erişebilir.
• Web Direct - yetkili kullanıcılar bir tarayıcı penceresi yardımıyla Web üzerinden veritabanlarına güvenli bir şekilde erişebilirler.

FileMaker Go

FileMaker Go, hem masaüstü hem de uzaktaki kullanıcıların veritabanı kaynaklarına erişebilmelerini sağlayan hem iPad hem de iPhone için kullanılabilen ücretsiz bir iOS uygulamasıdır. Uygulamayla, kullanıcılar iOS aygıtlarında yerel olarak depolanan veritabanlarına veya bir ağ üzerinden bir FileMaker Sunucusundan erişebilirler. Uygulama bir API içermez, bu nedenle bir cihazda kullanılmadan önce veritabanlarının masaüstü uygulamasında geliştirilmesi gerekir.

Dikkat: FileMaker Sunucusunda barındırılan bir veritabanına FileMaker Go veya FileMaker WebDirect ile erişmek, her bağlantı için uygun bir kullanıcı bağlantı lisansı gerektirir.

FileMaker WebDirect

FileMaker web barındırma için başka seçenekler sunsa da, Web'de bir veritabanı paylaşımı FileMaker WebDirect ile çok daha kolaydır. Masaüstü uygulamasıyla bir veritabanı oluşturulduktan sonra, web paylaşımı için kolayca etkinleştirilebilir ve bir FileMaker Sunucusunda barındırılabilir. Kullanıcılar daha sonra veritabanına bir web tarayıcısı üzerinden erişebilirler. Düzenler tarayıcıda otomatik olarak oluşturulur ve bazı uyumsuz komut dosyası adımları ve birden çok pencerede çalışma yeteneği dışında çoğu işlevsellik masaüstü veya iOS aygıtındakilerle aynıdır
 
Üst