ExecuteSQL Nedir?

fmdeveloper

Moderator
Structured Query Language (SQL), ilişkisel veritabanlarını yönetmek ve sakladıkları verilere sayısız işlem işlevi gerçekleştirmek için kullanılan standart bir programlama dilidir. SQL ilk olarak 1970'lerde üretildi ve yakında ilişkisel veritabanları için standart programlama dili haline geldi. Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) ve Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO), sırasıyla 1986 ve 1987'de resmi bir SQL standardı kabul etti. O zamandan beri, standartlara ilişkin birçok güncelleme 2011 yılının Aralık ayında kabul edilen en son sürümle birlikte her iki kuruluş tarafından ortaklaşa yayınlandı. Çok sayıda şirket şimdi tescilli ve açık kaynaklı SQL uyumlu veritabanı sistemleri geliştiriyor.

9.0 sürümünde (2007), FileMaker, harici ODBC veri kaynaklarına canlı bağlantılar oluşturma becerisiyle SQL özelliği için ilk desteğini sundu. FileMaker sürüm 12.0 (2012), ExecuteSQL işlevini tanıttı; SQL, FileMaker veritabanı içindeki herhangi bir hesaplama formülünden FileMaker tablolarına karşı sorgular. SQL Sorgusu, bir veritabanına bir eylem gerçekleştirmesi talimatını vermek için kullanılan metin tabanlı bir ifadedir. En sık kullanılan sorgu türü ve FileMaker'daki ExecuteSQL işlevi tarafından desteklenen tek sorgu, istenen sonuç kümesi için veri alma talimatlarını içeren SELECT sorgusudur.

Deneyimli SQL programcıları, bu komutun FileMaker'a eklediği arka uç işlevsellikten memnun kalacaklardır, ancak işlevin kısıtlamasını SELECT komut kısıtlamasıyla bulabilirler. Veri tabanı programlamaya yeni başlayanlar, işlevi FileMaker’ın daha sezgisel veri erişimi yöntemlerinden biraz korkutucu ve farklı kılar. Bununla birlikte, kesinlikle bir FileMaker bakış açısından, ExecuteSQL yeni bir olasılık alanı açan bir mucize gibidir. Bu işlevin faydaları ölçülemez.

FileMaker sürüm 18'da, ExecuteSQL işlevi olgunlaştırılmıştır. Doğrudan gerçekleştirilen verilerin aranmasını, sıralanmasını ve özetlenmesini sağlar Hesaplama formülünden tamamen içerikten bağımsız bir şekilde. Düzen gösterimi olmayanlar da dahil olmak üzere herhangi bir tabloda meydana gelen aramaları yapabilir ve dinamik olarak geçici ilişkiler bile kurabilir. Mümkün kılan işlevler, aynı sonucu elde etmek için gerekli bağlamı oluşturmak için çok satırlı bir komut dosyası oluşturulmasını ve fazladan tablo oluşumları, ilişkiler ve düzenler gerektirir.

Bu komutu kullanarak, veri alımı için gereken ilişki sayısını ciddi şekilde sınırlamak mümkündür. İşlev, mevcut daha sezgisel özelliklerin yerine geçmek yerine bir tamamlayıcı olarak tasarlandığından, FileMaker ile veritabanları oluşturmak için SQL öğrenmeniz veya bu komutu kullanmanız gerekmez. Bununla birlikte, bu işlevin ne yapabileceğini ve kaç tane kaynağın kullanılmaya başladığını anladıktan sonra, onu pratikte kanıtladığı her yerde kullanmak isteyeceksiniz.
 
Üst