Bağlantılı dosyalardaki verileri ana dosyada gösterme

Behlül AKKOÇ

Yönetici
Yönetici
Diğer dosyalarda mevcut veriyi iki yöntemle görüntüleyebilirsiniz.

Relationalship(İlintili) Database: Bu yöntemle diğer dosyada ya da kendi içinde kayıtlar açabilir, silebilir, düzeltebilir, izleyebilirsiniz. Diğer dosyadaki kayıtlar değiştikçe bu değişiklikler dosyanızda da görülecek, dolayısıyla veriler her an güncellenecektir. Veri takibi için en sağlıklı yöntem bence budur. Diğer dosyanızda mevcut kayıtlar hiçbir zaman ana dosyanızın malı olmayacaktır.

Lookup: Bu yöntemle Filemaker Pro6.0 diğer dosyanızdaki veriyi sadece belirlediğiniz ilişki gerçekleştiğinde ilgili alana kopyalar. Bu yöntem diğer dosyanızdaki veri değişikliğini asla bu tarafa yansıtmayarak ve kopyalanan veri ilk kopyalandığı şekilde kalacaktır. Bu yöntemi kullanmaktansa, ilk yöntemi kullanmak daha doğru olacaktır.

Yukarıdaki her iki yöntemin de çalışması için dosyalar arsında kesinlikle bir ilişki (Relationship) kurulmalıdır. Kurulacak bu ilişkide her iki dosyada yer alacak olan ortak bir alan bulunmalıdır. Sözgelimi, “Ana” ve “Müşteri” adında iki dosya düşünecek olursak, 1 nolu müşterinin hesap detaylarını diğer dosyada görebilmek ve kontrol edebilmek için ortak alan “Müşteri No” olacaktır.
 
Üst