Filemaker Server

Filemaker Server Nedir?

Filemaker Server deyince Filemaker uygulamalarımıza hizmetkarlık yapan, onları diğer platformlar ile paylaşmamızı sağlayan Filemaker aile bireyi akla gelir.

Filemaker ile tasarlamış olduğunuz bir ya da birden çok uygulamayı eğer kendiniz kullanacak ya da paketleyip müşterinize verecekseniz sizin FM Server yazılımına ihtiyacınız yok demektir. Fakat geliştirmiş olduğunuz Filemaker uygulama ya da uygulamalarını başkalarıyla değişik platformlarda paylaşıma açmak gibi bir niyetiniz varsa işte o zaman FM Server sizin için vaz geçilmez ve paha biçilmez bir yazılım halini alacaktır. Aşağıdaki grafikte bunu görebiliyoruz.

Filemaker Server
Filemaker Paylaşımı

Filemaker Server ile uygulamalarımızı hangi ortamlarda paylaşıma açabiliriz?

FM Server ile uygulamalarımızı farklı platformlarda paylaşıma açma imkanımız bulunmaktadır. Şimdi bunları birer birer ele alalım:

Ağ Ortamında Filemaker Server İle Paylaşım:

Filemaker ile geliştirmiş olduğumuz uygulamaları aynı ağa bağlı bilgisayarlar arasında paylaşıma açmamız mümkündür. Bunu yapmak için de hazır ya da yeni oluşturduğumuz yetkilerden yetki grubuna “Access via Filemaker Network”  hakkını vermemiz yeterli olacaktır.

Filemaker Server

Web Ortamında Filemaker Server İle Paylaşım

Filemaker uygulamamızı FM Server üzerinden web ortamında paylaşıma açma imkanımız da bulunmaktadır. Böylelikle chrome, safari, edge, firefox ve opera gibi taracıyıcılar ile uygulamamızı aynen tıpatıp tasarımında hiçbir bozulma olmadan erişmemiz mümkündür. Bunun için yetki grubuna “Access via Filemaker WebDirect” hakkını vermemiz yeterli olacaktır.

Filemaker Server

FM Server ile iPhone/iPad ile erişim

FM Server iPhone ya da iPad cihazlarımızla da uygulamalarımıza erişim sağlamamıza imkan sunar.

Fm Server İle ODBC/JDBC Paylaşımı

Filemaker uygulamalarımızı FM Server üzerinden başka platformların kullanabileceği bir ODBC/JDBC kaynağı olarak ta paylaşmamız mümkün olacaktır. Böylelikle excel gibi yazılımlar ile uygulamamızdaki verileri çekmek ve farklı raporlar oluşturmak mümkün olacaktır. Bunun için yetki grubuna “Access via ODBC/JDBC” hakkını vermek yeterli olacaktır.

Filemaker Server

Filemaker Server İle XML Veri Kaynağı

Filemaker uygulamalarımızı XML veri kaynağı olarak FM Server üzerinden yine web ortamında açmamız da mümkün olacaktır. Bu yetki bize XSLT ile uygulamalarımızı web paylaşımına açma imkanı vermektedir. Bunun için yetki grubuna “Access via XML web publishing” hakkını vermemiz mümkündür.

FM Server ile PHP ile web paylaşımı ve Web Üzerinden erişim

Eğer uygulamalarınızı PHP kodlarıyla internet yani web ortamında paylaşıma açmayı düşünüyorsanız işte FM Server siz bu imkanı da sağlayacaktır. Bunu için yetgi grubuna “Access via PHP Web Publishing” hakkını vermeniz ve Filemaker uygulamanız ile PHP arasında iletişim kurmak için gerekli PHP APİ yi kullanmanız yeterli olacaktır.

Filemaker Server

FM Server İle Filemaker DATA API

FileMaker Veri API’sı, verilerinizi REST uyumlu bir dizi API deyimi aracılığıyla uygulamalarla paylaşmanıza olanak tanır. Bunun için de yetki grubuna “Access via Filemaker Data Api” hakkını vermeniz yeterli olacaktır.

Filemaker Server Başka Ne Tür Hizmetler Sunar?

FM Server uygulamalarımızı paylaşıma açmak dışında bize daha pek çok imkan sunmaktadır. Şimdi bunlara bakalım:

Yedekleme

Belirlediğimiz süreçte paylaşıma açtığımız veri tabanlarımızı otomatik olarak yedeklememizi sağlar.

Script çalıştırma

Belirlediğimiz süreçte ve koşullarda tanımladığımız scriptleri çalıştırmamızı sağlar. Örneğin açılan boş kayıtların zaman zaman temizlenmesi gerekir. İşte tanımladığımız bir script belirlediğimiz periyotta bunu rahatlıkla sağlayabilir. Ayrıca Shell script çalıştırmamıza da imkan sağlar.

Mesaj Gönderme

Belirlediğimiz süreç  içinde tanımladığımız mesajları clients adı verilen ve uygulamaya erişmiş olan kullanıcılara göndermemizi sağlar.

Veri tabanı kontrolü

Belirlediğimiz süreçte veri tabanlarımızın rutin olarak kontrolünü sağlamamıza da imkan sunar.

Filemaker Server İle Mail Gönderme

Ayrıca FM Server olan bitenden haberdar etmek için bize belirlediğimiz aralıkta mail de atabilir.

Veritabanlarına ve kullanıcılara tam hakimiyet

FM Server aynı zamanda kimlerin hangi veritabanına erişim sağladığını görmemizi sağladığı gibi istediğimiz zaman istediğimiz veritabanını kapatmamızı, açmamızı, silmemizi yeniden başlatmamızı da sağlar.

Logları takip

FM Server neler olup bittiğini, uyarıları, hataları, saldırıları vb.. durumları da loğlar yoluyla takip etmemizi sağlar.

Kısıtlama

Belirlediğimiz ip adreslerine erişim verip yine belirlediğimiz ip adreslerine erişim yasağı getirmemizi de sağlar. Böylelikle uygulamalarımızın güvenliğini en üst düzeye çıkarmış oluruz. Aynı zamanda veritabanlarına kaç bilgisayarın erişim sağlayacağını da tanımlamamıza imkan tanımaktadır.

SSL Bağlantısı

FM Server uygulamalarımıza SSL (Güvenlik Sertifikası) bağlantılara izin vermemizi de sağlar. Böylelikle kullanıcılar güvenli bir şekilde veri tabanlarına bağlanmış olurlar.

Server Plugins

FM Server paylaşıma açtığımız uygulamalarımızda server tabanlı pluginler kullanmamızı da sağlar. Böylece erişim sağlayan herkes Filemaker’a ek özellikler katan pluginleri kullanabilir.

Ve daha burada anlatmakla bitmeyecek pek çok imkan sağlar. Bunlar hakkında detaylı bilgiyi Filemaker Server eğitim setimizde bulabilirsiniz.

Filemaker Server Kapasitesi Nedir?

Aşağıdaki tabloda Filemaker Firmasının FM Server 18 üzerinde yapılan test sonuçları görülmektedir.

Aşağıdaki tabloda FMServer 18 için test edilmiş ve teorik maksimum eşzamanlı bağlantı sınırları gösterilmektedir. Test edilen maksimum sınırlar, test yapılandırmasını gösterir ve bir performans garantisi vermez. Test edilen maksimum sınırlar test yapılandırmasını gösterir ve bir performans garantisi vermez.

İstemci Test edilen*    Maksimum izin verilen*

FileMaker Pro Advanced        500      2000

FileMaker Go  500      500

FileMaker WebDirect 500      500

Custom Web Publishing (CWP)**      500      2000

FileMaker Data API     500      500

ODBC/JDBC     50        Sınırlamasız

*Bağlantılar sadece donanımınız, uygulama tasarımınız, aktif kullanıcılar, işletim sisteminiz veya lisans anlaşmanıza göre sınırlı olabilir.

**ÖWY sürekli bağlantılardan çok eşzamanlı istek olaylarına bağlıdır.

(Kaynak: Filemaker.com.tr)

Hakkında Behlül Akkoç

Ayrıca inceleyin

2- Filemaker’da dosya oluşturma

error: filemakerx.com