FileMaker Pro Advanced

FileMaker Pro Advanced
FileMaker Pro Advanced

FileMaker Pro kolaylığın diğer adıdır

FileMaker denince akla hemen hemen tüm ortamlarda çalışan güçlü ve güler yüzlü uygulamalar geliştirmemizi sağlayan aracın adı; Filemakerx deyince de yılların verdiği tecrübeyle FileMaker Pro Advanced aracını öğrenmemizi sağlayan ruh gelir.

Filemaker hangi ortamlarda kullanılır

FileMaker ile hayal ettiğimiz tüm uygulamaları geliştirmemiz mümkündür. Geliştirmiş olduğumuz uygulamaları masaüstünde bir bilgisayarda kullanabileceğimiz gibi paylaşıma açarak Ağ ortamında, Web ortamında ve hatta Cep ortamında kullanmamız mümkündür.

FileMaker kullanmak zor mudur?

FileMaker sürükle bırak mantığı ile çalıştığı için kullanımı oldukça kolaydır. Hazır komutları tıklamanız ve tasarım ekranında nesneleri istediğiniz yere sürükleyip bırakmanız yeterli olacaktır.

FileMaker Pro Advanced ile nasıl harikalar yaratacağınızı görmek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

Burayı tıklayarak Udemy platformunda filemaker ile neler yapabileceğinizi öğrenin.

Filemaker ailesinde yer alan bireyler nelerdir?

Filemaker Pro Advanced, Filemaker Server, Filemaker Go Filemaker ailesini oluşturan bireylerdir.

Filemaker Pro Advanced ne işe yarar?

Filemaker uygulamalarımızı ailenin bireylerinden en güçlüsü olan Filemaker Pro Advanced ile geliştirebilir, test edebilir ve son kullanıcının kullanmasını sağlarız. Filemaker denince zaten akla gelen birey de budur. Burdan daha detaylı bilgi alınabilir.

Filemaker Server Ne İşe Yarar?

Filemaker uygulamalarınızı Ağ, Web ve Cep ortamında paylaşıma açmak için gerekli olan aile bireyidir. Bu birey olmazsa zaten Filemaker de pek bir işe yaramaz. Burdan daha detaylı bilgi alınabilir.

Filemaker Go Ne İşe Yarar?

Paylaşıma açtığınız ya da cihazınızda mevcut uygulamanızı cepten kullanmanızı sağlayan aile bireyidir. Tamamen ücretsizdir. Burdan daha detaylı bilgi alınabilir.

Filemaker Go Hangi Cihazlarda Çalışır?

Filemaker Go sadece IOS işletim sistemine sahip iPhone ve iPadde çalışır.

FileMaker Güvenli midir?

FileMaker sürümlerinin hemen hemen hepsini yıllarca kullanan ve yakından test eden biri olarak söylüyorum: Filemaker üst sürümlerinde oldukça güvenilir ve güvenli bir yazılım halini aldı. Eski sürümlerinde verilerin birden bire kaybolduğuna tanık olduk. Fakat yeni sürümlerde buna hiçbir şekilde tanık olmadık. Filemaker güvenlik yapısı ile de diğer veritabanlarının aksine güvenli bir yazılımdır. Özellikle Filemaker içinde gömülü olan yetki grupları sayesinde istediğimiz kişilere istediğimiz kadar yetki verebilir ve her şekilde veritabanını kontrol edebiliriz.

Filemaker diğer veritabanları ile konuşabilir mi?

FileMaker Pro Advanced
FileMaker Pro Advanced

Filemaker deyince belki de bizi etkileten özelliklerinden aklımıza gelen diğer veritabanları ile olan bağlantısıdır. Filemaker ODBC aracını kullanarak diğer veritabanları ile konuşur ve anlaşır. SQL veritabanını kullanan herhangi bir yazılıma Filemaker ile bağlanarak verilere müdahale edebilir, sorgulama yapabilir çok özel raporlar alabilirsiniz. Aynı zamanda Filemaker bir ODBC kaynağı olarak ta çok rahat kullanılabilir.

FileMaker hakkında daha detaylı bilgiye nereden ulaşabiliriz?

FileMaker hakkında daha detaylı bilgi edinmek için kaleme aldığımız bu kitabı okuyabilirler.

Hakkında Behlül Akkoç

Ayrıca inceleyin

2- Filemaker’da dosya oluşturma

error: filemakerx.com