Filemaker Hizmetleri

Filemaker Hizmetleri : Filemaker Kitaplarımız

Filemaker Hizmetleri konusunda yaptığımız çalışmaların burda yazdıklarımızla sınırlı olmadığını bilmenizi isterim. İşte bu hizmetlerimizden bir kaçı: Çok çeşitli alanlarda olmak üzere 1996 yılından bu yana FileMaker üzerinde çalışmalar yapmaktayız. Çalışmalarımızın başında kitap çalışmaları gelmektedir Filemaker 6 ve Filemaker 7  üzerine yazmış olduğumuz kitaplarımız Filemaker konusunda bir boşluğu doldurmuş oldu.

Filemaker Kitapları

Çünkü bu kitapları yazıncaya kadar geçen zaman içinde Türkçede ciddi anlamda bir Filemaker kitabı yazılmamış, dolayısıyla Filemaker kullananlar Filemaker’ı ezbere kullanmaya devam ediyor bir halde idiler. Bunu bize gelen maillerden ve tebrik telefonlarından anlamaktayız. Kitap yazma işi kolay bir iş değildir. Fakat buna rağmen fedakarlık ve özveri göstererek kitaba ihtiyacı olan arkadaşları da düşünerek kitap yazma işi için kollarımızı sıvadık ve kitabımızı yaklaşık bir buçuk yıl içerisinde tamamlayıp bitirdik. İkinci kitabımızı yaklaşık 7-8 ay gibi bir süre içerisinde tamamladık kitaplarımızdan ilki bir başucu kaynağı ve Filemaker’ın temel kitabı haline geldi. Zaman zaman emin olun ben de açıp bakmakta ve eski bilgilerimi hatırlamaktayım. 

Filemaker Hizmetleri : Eğitim Setleri

filemaker kitap ile ilgili görsel sonucu
Filemaker Hizmetleri

Filemaker her yeni sürümünü piyasaya sürdüğünde onunla ilgili kitap yazmak kolay olmadığından artık çalışmalarımızı görsel bir platforma taşımak zorunda kaldık.

Filemaker Go

Böylelikle görsel eğitim setlerimiz ortaya çıkmış oldu. Filemaker 6 ile başlayan görsel eğitim seti çalışmaları Filemaker 18 ile şu an devam etmektedir. Görsel setlerimiz Filemaker ‘ın tüm ailesini kapsamaktadır.  Filemaker Ailesi Filemaker Pro Advanced, Filemaker Server ve Filemaker Go şeklinde üç bireyden oluşmaktadır. Görsel eğitim çalışmalarımızın hemen hemen hepsinde ailenin bu üç bireyini de ele alıp dikkatli bir şekilde inceledik. Şu anda görsel eğitim çalışmalarımız internet ortamında Udemy platformunda siz sevgili arkadaşlarımın istifadesine sunulmuş durumdadır.

Filemaker Hizmetleri: Filemaker Çalışmalarımızı Büyük Bir Özveri İle Yapıyoruz

Emin olun  Filemaker üzerine yaptığım çalışmaları büyük bir aşk büyük bir şevk büyük bir istekle yapmaktayım. Yine sizi temin ederim ki bu çalışmalarımı asla ve kata para için yapmamaktayım. Amacım bu millete hizmet etmek onların bir hayır duasını almak, dertlerine problemlerine çare olmaktır.

Bana gelen maillerde zaten değerli arkadaşlar bu konuyu dile getirmişler. Biz de bu konuyu içeren bir maili “ Filemakerx referansları Filemaker hakkında neler söylediler?” başlıklı makalemizde dile getirmiştim bugüne kadar bize sorulan sorulara Elimizden geldiği kadar yanıt verdik insanları memnun etmeye çalıştık. Fakat marifet iltifata tabidir sözü gereğince biz değerli arkadaşlarımdan destek göremesek bu çalışmaların devam etmesi imkansız bir hale gelecektir.

Filemaker Hizmetleri Konusunda Bize Destek Olanlara Minnet ve Teşekkür

Bize bugüne kadar desteğini esirgemiş olan değerli arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Onları buradan saygıyla anıyorum. Bu arkadaşların başında Kayseri’de Özen Optik firmasını işleten Sevgili kardeşim, dostum Mehmet Dinçel’e yürekten teşekkür ediyorum.

Filemaker’e verdiğimiz emekler

Şu anda mail listeme bakıyorum da listemde yüzlerce mail, yüzlerce telefon olduğunu ve yüzlerce İsim Soy isim ve adres olduğunu görüyorum. Bu arkadaşlar bana zamanında mail atmışlar Filemaker ile ilgili sorular sormuşlar destek almışlar, kitaplarımı sipariş etmişler çalışmalarıma edinmek istemişler ya da kendileri için uygulama yapmamı benden talep etmişler di.

Bunlar da gösteriyor ki Türkiye’de Filemaker sadece basit bir etiket programı olarak bilinirken çalışmalarımız emeklerimiz ve gayretlerimiz ile bugünlere gelmiş bulunmaktadır. Filemaker 6 sürümü mevcut iken Biz yaklaşık 2000 sayfa tutarında bir kitap yazdık. Yine bir sonraki sürüm 7 sürümü ortaya çıktığında yeniden bir kitap kaleme aldık. Daha sonraki dönemlerde Filemaker’e vermiş olduğumuz destek zaman geçtikçe daha da arttı ve Filemaker’ın tüm ailesini artık profesyonel anlamda kullanmaya öğretmeye ve eğitimini vermeye başladık ve devam ediyoruz.

Filemaker Hizmetleri : Yüz yüze Filemaker Kursu

Tabii çalışmalarımız yani hizmetlerimiz bunlarla sınırlı kalmadı elbette pek çok kuruma yüz yüze Filemaker kursu verdiğimi hatırlıyorum.

Aynı zamanda pek çok firmaya çok güçlü detaylı Filemaker ve Filemaker Server tabanlı uygulamaları yaptığımı hatırlıyorum. Referanslarımız bölümünde de göreceğiniz gibi Türkiye’nin hatırı sayılır firmalarıyla birlikte çalıştık onlara eğitim destek ve uygulama ve proje geliştirme şeklinde destekler vermiş olduk. Yüz yüze vermiş olduğumuz kurslarımızda tespit ettiğimiz plan dahilinde uygulamalı bir şekilde eğitim verdik. Buradan özellikle dile getirmek ve şükranlarımı sunmak isterim ki Yeditepe Üniversitesi kütüphanesindeki arkadaşlarımıza filemaker kursu verdiğinizi daha dün gibi hatırlamaktayım. Filemaker kursumuz birkaç hafta sürmüş bu birkaç hafta içerisinde verdiğimiz kursları uygulamalı bir şekilde vererek kurs sonunda kendilerinin Filemaker ile proje geliştirebilecek bir düzeye gelmelerini sağlamıştık.

Mobile Filemaker Kursu Hizmetlerimiz

Hatta hiç unutmuyorum isteyen arkadaşlara karşılıklı yüz yüze Filemaker’ın temel ilkelerini uygulamalı bir şekilde öğretecek bir kurs ta vermiştim. Hatta nerede oturuyorlarsa oraya kendilerinin yanına giderek bunu yapmıştım. Gerçekten çok emeğimiz geçti.

Filemaker kurslarımızda Anlatımdan ziyade öğrencinin uygulayarak adım adım öğrenmesinden yana bir yöntem kullanmaktayım. Zaten görsel eğitim seti mi incelemiş olan arkadaşlar da bu durumu yakinen göreceklerdir.

Uzaktan filemaker kurslarımız 

Uzaktan Filemaker kursu da ne oluyormuş demeyin. Oluyor şöyle oluyor: Skype programını açıyoruz karşımdaki arkadaşla ben konuşmalarımızı oradan takip ediyoruz

ve bunun yanında bilgisayarlara uzaktan erişim yazılımları var. Onlardan bir tanesini kullanarak Ben arkadaşının bilgisayarında yaptıklarını görüyorum o da benim yaptıklarımı görüyor. Dolayısıyla yaptığı yanlışları ben uzaktan kontrol edip düzeltme imkanı bulmuş oluyorum. İşte bu şekilde uzaktan Filemaker kursu yaptığımız arkadaşlarımız olmuş ve gerçekten de memnun kalmışlardı. Bu tür kurslarımızın tümü halen devam etmekte ve güncelliğini korumaktadır.

Yerinde Filemaker uygulamaları

Yerinde Filemaker uygulamaları da neymiş demeyin bu çok basit bir yöntem bir uygulama ya da bir proje konusunda anlaştıktan sonra ben belirlediğimiz tarih ve saatlerde belirlediğimiz yere gelip belirlediğimiz uygulama ya da proje üzerinde yine belirlediğimiz saat kadar çalışma yapmaktayım bu şekilde pek çok firmaya ve kişiye uygulama yaptığımı hatırlıyorum.

Mesela bunlardan bir tanesi Perpa Ticaret Merkezi yönetimine yapmış olduğum uygulama. Hiç unutmuyorum bu uygulama için bir yılımı harcamış idim. Fakat tabii bir yılın her gününü harcamadım. Haftanın belirli günlerinde ama bir yıl süreyle Perpa’ya gidip geldim. Dolayısıyla uygulamayı hem masaüstünde çalışacak hem sormuş üzerinde a paylaşımı şeklinde çalışacak hem de web üzerinde internet yoluyla daha doğrusu tarayıcı yoluyla erişim sağlayacak biçimde tamamladığı mı ve bunun için gerçekten çok uğraştığı mı değerli arkadaşlarım buradan size söylemek abartılı olmayacaktır.

Mesela yine 4 Levent’te bir arkadaşa benzer bir uygulama yaptığımı da şimdi hatırladım. Hatta o uygulamada yine web üzerinde çalışmakta idi fakat filemaker eski sürümü ile yapıldığı için orada ben CDML dilini kullanmıştım.

Uzaktan filemaker uygulamaları

Uzaktan Filemaker uygulaması nedir diye soran arkadaşlar bilsinler ki bu da yerinde Filemaker uygulamalarının tam zıttı bir yöntemdir. 

Yine kurumla ya da kişiyle bir proje ya da uygulama üzerinde anlaşırız ana hatlarını ve uygulamanın özelliklerini belirleriz ben istediğim yerde uygulamaya başlar ve uygulamayı devam ettiririm uygulama sahibi olan kişi yada kurum yetkilisi verdiğim ip adresini kullanarak Kendi bilgisayarından uzaktan benim veritabanına erişim sağlar Böylelikle yapmış olduğum uygulamayı bire bir kontrol eder eksiklerini yediklerini bana bildirir Ben de bu şekilde programı teslim ederim kendisine.

Yaptığımız uygulamalar Filemaker’ın en güncel sürümü ile yapılmaktadır. Dolayısıyla Filemaker’ın en son çıkan sürümünün hemen hemen tüm özelliklerini içeren bir özelliğe sahip olmaktadır. Masaüstünde çalışan uygulamamız istek üzerine Filemaker Server üzerinden paylaşıma açılır ayarlar yapılır kullanıcı ve yetkiler tanımlanır. Böylelikle ağ ortamında da paylaşımı açılmış olur. Yine isteğe bağlı olarak filemaker uygulamamız server üzerinden paylaşıma açılarak filemaker lisansı bulunmayan kullanıcıların bir tarayıcı yoluyla filemaker uygulamamıza erişimi ve işlem yapması sağlanmış olur. Aynı zamanda iPhone ya da iPad sahipleri cihazlarını kullanarak uzaktan Filemaker uygulamasına erişim sağlayabilir ve dolayısıyla işlem yapabilirler.

Filemaker uygulaması sonrasında yapılan işlemler

 Filemaker proje ve uygulamaları yapıldıktan sonra teslimatı yapılır fakat iş bununla bitmez. Çünkü belli bir süre yapılan uygulamanın test edilmesi zorunludur.

Bu test işlemi uygulama sahibi ya da elemanları tarafından her şekilde yapılarak uygulamanın eksik ve gedikleri ortaya çıkarılır, bu eksik ve gedikler tamamlanarak bu sefer kısa süreli bir teste tabi tutulur bu testin sonucunu da artık uygulama tam anlamıyla çalışabilir bir şekle gelmişse uygulama teslimi yapılır ve istendiğinde teknik destek sunulur.

 Yapılan uygulamanın bir başka yönü de uygulamanın teslimi sonrasında verilen eğitim hizmetidir. Yaptığımız uygulamanın nasıl çalıştığı uygulamayı kullanacak olan personele anlatılır ve uygulamanın verimli bir hale getirilmesi sağlanmış olur.

Uygulamanın çalışması için gerekli olan lisansları uygulama sahibi tarafından temin edilmek durumundadır. Uygulamanın demoları kurularak testleri yapılır testler sonucunda lisanslar firma sahibi tarafından alınarak işlemler başlatılmış olur.

Proje geliştirme hizmetleri

Öğrencisiniz ya da Filemaker’ı amatör seviyesinde biliyorsunuz fakat uygulamayı kendiniz yapmak istiyorsunuz. İşte bu gibi hallerde de biz size her türlü desteği yüz yüze ve uzaktan verebiliyoruz.

Yaptığınız işlemleri detaylı bir şekilde anlatarak ne yaptığınızı niçin yaptığınızı anlamanızı sağlıyoruz. Yani bu gibi hizmetlerde yapılan uygulama anlatılarak yapılmaktadır. Bu bir nevi iyi eğitime dayalı Maker uygulaması kabul edilebilir.

 Eski Filemaker uygulamalarını yenisine dönüştürme

Bu Filemaker’ın eski sürümleri ile hazırlanmış olan uygulamalarınızı yeni sürüme ve sürece geçirme işlemidir. Bu hizmetimizin içerisine eski verileri yenisine import etme yani aktarma işte mi dahil değildir. Çünkü eski verilerinizi yeni uygulamaya aktarma işlemi Epey zaman almakta ve çok hassasiyet gerektiren bir işlemdir. Fakat istendiği takdirde anlaşmaya bağlı olarak eski uygulamanızda mevcut olan verilerinizi Yeni uygulamaya olduğu şekliyle aktarma hizmeti de sunmaktayız.

Filemaker uygulaması şifre kurtarma hizmetleri

Kullanmakta olduğunuz bir filemaker uygulamasının şifresini kaybettiğinizde bu hizmetimiz tam da size göredir. Elimizdeki farklı yol ve yöntemlerle eski şifrenizi size teslim etmekteyiz.

Hasar görmüş filemaker uygulamalarında mevcut verileri kurtarma hizmeti

Kullanmakta olduğunuz bir filemaker uygulaması içerisinde yer alan verileriniz hasar görebilir. Bu gibi durumda ki uygulamalarınızda mevcut olan verileri nesi kurtarmakta ve size Excel dosyası şeklinde teslim etmekteyiz. İçinde resim dosyaları varsa onları da resim dosyası olarak size teslim etme durumu söz konusudur.

Kurulum hizmetleri

Filemaker kurulum hizmetleri içerisinde özellikle filemaker Server kurulumu yer almaktadır. Filemaker Server kurulumu normal Filemaker kurulumu kadar kolay olmamaktadır. Çünkü kurtulmakla iş bitmemektedir. Filemaker Server ayarları, uygulamalarınızın filemaker Server aktarılması, çalıştırılması, yedekleme ayarları ve buna benzer ayarlar bu grup hizmetimiz içerisine girmektedir.

Filemaker ile neler yapılabilir?

Filemaker ile hayal ettiğiniz ve masaüstü, ağ, web ve cep ortamlarında çalışacak güçlü ve dinamik uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Filemaker güvenli midir?

Filemaker yazılımını yıllardır test ediyorum. Edindiğim bilgiler ışığında diyorum ki, Filemaker rahatlıkla kullanılabilir, sağlamdır, güvenlidir ve güçlüdür.

Filemaker eğitimini nereden alabilirim?

Filemaker eğitimi almak istiyorsanız bunun ilk ve tek adresi burasıdır.

error: filemakerx.com