Claris Filemaker 19

Claris Filemaker 19 Logo ve isim değişikliği ile gün yüzüne çıktı

Claris Filemaker 19
claris international inc vector logo - Claris Filemaker 19
Claris Filemaker 19 Yeni Logosu ve Göbek Adıyla Karşımızda

Claris Filemaker 19 nihayet çıktı. 20 Mayıs Çarşamba günü, 2020’de Claris International Inc. FileMaker Pro’nun yeni bir sürümünü yayınladı. Yeni logosu, ikinci adı ile günyüzüne çıkmış olan yeni filemaker eski filemaker geleneğini sürdürmeye devam edeceğe benziyor. Benim de dün gece haberim oldu. Gece saat 03:00 sularında uykuya yenik düşmeden kalktım bilgisayarımı açtım ve deneme sürümünü indirdim. https://claris.com adresini inceledim. Bir kaç özellik dışında eski Filemaker geleneğinden farklı pek bir şeye rastlamadım. Yeni özellikler içinde gözüme çarpan en önemli özellik, eklentiler (plugin) adı verilen taşınabilir bileşenlerin dağıtılmasına izin veren genişletilebilir bir mimari yapıya sahip oluşuydu. Neyse bilgisayarıma kurdum. inceledim ve aşağıda gördüğüm özellikleri siiznle paylaşmak istedim:

Claris Filemaker 19 Hangi Özelliklerle Karşımızda?

HP8H2?wid=1144&hei=1144&fmt=jpeg&qlt=95&op usm=0.5,0.5& - Claris Filemaker 19

Şimdi Claris Filemaker 19 bize ne tür yenilikler sunmaktadır?

Sürükle Bırak Kurulum

Mac OS X Platformunda eskiden olduğu gibi bir kurulum söz konusu değil. Bunun yerine Mac OS X mantığına uygun bir şekilde Uygulamalar klasörüne Filemaker.App dosyasını sürükleyip bırakmanız kurulum için yeterli.

Mac OS X Sürümünde Karanlık Mod

Mac OS X kullananlar için Dark Mode (Karanlık Mod) özelliği getirilmiştir.

At Startup Open File

image - Claris Filemaker 19

Açılışta başka bir Filemaker dosyasını otomatik çalıştırma özelliği. Bu özellik sayesinde hiçbir scripte gerek kalmadan istediğiniz Filemaker dosyasını açılışta çalıştırmanız mümkün olmaktadır.

Open Quickly

Layout modunda iken aradığınız bir layouta eskiden nasıl ulaşıyordunuz? Epey uzun bir yol takip ederek. Şimdi ise windowsta Ctrl+Alt+K tuşalrına bastığınızda aşağıdaki gibi bir layout arama kutucuğu imdadınıza yetişiyor. Bu özelliği beğendim.

image 1 - Claris Filemaker 19
Claris Filemaker 19

Yeni Merge Field

kullanabiliyoruz.

image 2 - Claris Filemaker 19

Layout Mode Insert menüsünden aşağıda gördüğümüz şekilde iki adet yeni Merge Field eklendiğini görüyoruz: Bunları aşağıda da görüldüğü gibi preview modunda kullanabiliyoruz.

image 3 - Claris Filemaker 19

Adjust Window, Move/Resize Window, ve New Window Script Stepleri

image 7 - Claris Filemaker 19

Yukarıdaki script komutları artık uygulamalarımızı web ortamında paylaşıma açtığımız yöntem olan Webdirectte çalışmaktadır.

Perform JavaScript in Web Viewer

image 6 - Claris Filemaker 19

Artık bu script komutu ile web viewer içinde javascript çalıştırma imkanına kavuşmaktayız. Bu komut , bir Web görüntüleyicisinde bir web sayfası tarafından yüklenen JavaScript kodunda bir işlev gerçekleştirir ve ardından JavaScript işlevinin bitmesini bekler. JavaScript işlevi tarafından döndürülen herhangi bir değer göz ardı edilir.

image 8 - Claris Filemaker 19

JSON Entegrasyonu

image 9 - Claris Filemaker 19

Bir script içinde Filemaker Serverda arama sonuçlarını JSON olarak getirme ve onları başka bir uygulamada kullanma imkanı. Client JSON kullanarak Filemaker Server üzerinden paylaşıma açmış olan verilerimizi izin verdiğimiz ölçüde alıp kendi uygulamasında rahatlıkla kullanabilir. Web Viewer ve Javascriptlerde kullanmak için harika bir özelliktir. Bu ileri düzey bir DATA API ve JASON bilgisi gerektiren bir özelliktir. bilmek gereklidir. Yoksa kullanmak mümkün olmaz.

Add-Ons

Artık Filemaker bize daha çok yardımcı oluyor. Nasıl mı? Add-Ons Özelliği ile. Artık çok kullandığımız portal ve tasarımları Claris bize hazır sunuyor. İşte bunlardan bazıları:

image 10 - Claris Filemaker 19
image 11 1024x533 - Claris Filemaker 19

Artık sürükle bırakla çok sık kullandığımız portal ve alanları sürükle bırakla uygulamaya gömebiliyoruz:

image 12 - Claris Filemaker 19
Aşağı bakın: Aslında bunlar birer portal. Büyük kolaylık.
image 13 - Claris Filemaker 19

Bunlardan birini kullandığınızda Claris otomatik olarak gerekli table ve fieldları da oluşturuyor.

image 14 - Claris Filemaker 19

Hakkında Behlül Akkoç

error: filemakerx.com